Często pada pytanie dotyczące wymiernego efektu rebrandingu. Pytanie zasadne, gdyż przeprowadzone prace nie powinny przecież służyć tylko wizualnej satysfakcji. Rebranding stanie się narzędziem zwiększającym sprzedaż, jeśli pamiętać będziemy o 3 zasadach.
Dane finansowe dotyczące efektów prac rebrandingowych zwykle objęte są (i słusznie) umową o poufności i nie są upubliczniane. Jednak bazując na swych licznych realizacjach w tym zakresie, można wysnuć ogólny wniosek, iż właściwie zastosowany rebranding zwiększa sprzedaż od 10% do 40%. Podane widełki wynikają z różnorodnych zmiennych – stanu obecnego brandingu, branży, pozycji rynkowej, wielkości przedsiębiorstwa, budżetu i determinacji właścicieli marki. Aby uzyskać wymierne korzyści sprzedażowe z przeprowadzonego rebrandingu, należy mieć na uwadze 3 zasady.
Rebranding powinien odnosić się do faktycznych zmian dokonujących się w przedsiębiorstwie lub jego produktach/usługach. Rebranding to nie zmiana znaku, to znak zmiany. Do różnorodnych, sprzyjających okoliczności należy zaliczyć m.in.:
– fuzje lub przejęcia;
– zmiany strategii rynkowej;
– nowe pomysły na sprzedaż;
– nowe pomysły na produkt/usługę;
– nowe możliwości technologiczne;
– istotne jubileusze;
– zmiany organizacyjne.
Rebranding osiąga rezultaty sprzedażowe, kiedy odnosi się do szerokiego kontekstu działań zewnętrznych i wewnętrznych. Rebranding to część większego programu. Aby rebranding stał się motorem wzrostu sprzedaży, należy zadbać m.in. o:
– właściwą cenę;
– odpowiednią dystrybucję produktów;
– podniesienie jakości sprzedaży;
– komunikację zewnętrzną rebrandigu;
– komunikację wewnętrzną rebrandingu.
Rebranding powinien usunąć występujące wady marki i wzmocnić jej pozycję w otoczeniu konkurencyjnym. Rebranding to zwiększenie sprawności znaku marki. Rebranding warto przeprowadzić kiedy np.:
– znak marki jest przestarzały;
– znak marki nie zapewnia dzielności komunikacyjnej – czytelności, zauważalności, zapamiętywalności;
– znak marki wykazuje wady asocjacyjne;
– znak marki posiada nieodpowiednią zawartość symboliczną;
– znak marki wykazuje wady prawne.
Jak wynika z doświadczenia, kompilacja powyższych 3 zasad przekłada się na rynkowy sukces rebrandingu. Przeprowadzone zaś prace, stają się dobrą inwestycją, a nie kosztem obciążającym budżet przedsiębiorstwa.
Powiązane artykuły
Podchodząc do procesu brandingu marki kosmetycznej warto zwrócić uwagę na kluczowe aspekty z tego zakresu: Analizy otoczenia rynkowego markiStrategii wizerunkowej markiNazwy markiSystemu identyfikacji wizualnejKomunikacji marketingowej wraz ze strategią promocji Stworzenie marki kosmetycznej – konkurencja Po wykonaniu badań związanych z targetem rynkowej naszej marki kosmetycznej, warto przygotować brief w postaci założeń projektowych, które będą służyć do […]
Skutecznie przeprowadzona analiza pomoże Ci ocenić mocne i słabe strony konkurencji jak i zidentyfikować zagrożenia oraz szanse dla Twojej marki. Analiza konkurencji jest punktem wyjścia dla wszystkich strategicznych decyzji biznesowych. Poprzez śledzenie konkurentów możesz przewidywać ich kolejne ruchy, identyfikować zachodzące na rynku zmiany oraz czerpać inspiracje. Zatem jakie elementy trzeba brać pod uwagę oraz w […]
Do stworzenia spójnej identyfikacji wizualnej niezbędny jest brand book czyli księga znaków. Dzięki niej marka zawiera wszelkie wytyczne, by prawidłowo mogła używać logo do znakowania różnych produktów oraz firmowych gadżetów. Brand book gwarantuje spójność wizerunku Twojej firmy, dlatego jest niezbędny. Logo firmy musi nie tylko rewelacyjnie wyglądać, ale też być funkcjonalne – dzięki temu w […]