Brand book – czym jest i do czego służy?

Do stworzenia spójnej identyfikacji wizualnej niezbędny jest brand book czyli księga znaków. Dzięki niej marka zawiera wszelkie wytyczne, by prawidłowo mogła używać logo do znakowania różnych produktów oraz firmowych gadżetów. Brand book gwarantuje spójność wizerunku Twojej firmy, dlatego jest niezbędny. Logo firmy musi nie tylko rewelacyjnie wyglądać, ale też być funkcjonalne – dzięki temu w przyszłości unikniesz przykrych niespodzianek.

  1. Co to jest brand book?
  2. Jakie elementy zawiera brand book?
  3. Czego możesz dowiedzieć się z brand booka?
  4. Kiedy najlepiej korzystać z brand booka?
5/5 - (156 votes)

Co to jest brand book?

Brand book, czyli księga znaków jest to najprościej mówiąc instrukcja obsługi znaku, aby był on używany w poprawny sposób. Jest to zbiór zasad dotyczących używania logo w różnych sytuacjach. Jest on niezbędny, do stworzenia identyfikacji wizualnej i służy osobom, które zajmują się tworzeniem reklam, stron internetowych, drukowaniem ulotek czy wizytówek. Ułatwia on prawidłowe zastosowanie logo w materiałach elektronicznych czy też drukowanych i wpływa pozytywnie na spójność wizualną marki. Brand book przygotowuje twórca znaku marki po to, aby inne osoby używały go zawsze w taki sam, określony z góry sposób. Dzięki brand bookowi unikniesz błędów w postaci nieprawidłowego używania kolorystyki logo i wielu innych.

Jakie elementy zawiera brand book?

  1. Geneza powstania logo
  2. Podstawowa wersja znaku
  3. Alternatywne wersje znaku
  4. Konstrukcja znaku
  5. Pole ochronne i pole podstawowe znaku
  6. Kolorystyka znaku
  7. Typografia
  8. Skalowanie i minimalne rozmiary znaku
  9. Stosowanie znaku na różnych tłach
  10. Niedopuszczalne modyfikacje

Czego możesz dowiedzieć się z brand booka?

Geneza powstania logo

Ten temat jest niekiedy pomijany w brand booku, ale jego obecność ma pomóc w wysokiej świadomości na temat strategii komunikacyjnej. Zadaniem logo nie jest tylko zwiększenie rozpoznawalności marki, ale także podkreślenie jej wartości i idei, która stoi za powstaniem firmy. Przedstawienie takowej genezy znaku nakreśla temat celów marki. W tym miejscu opisuje się cele, główne założenia, inspiracje.

Podstawowa wersja znaku

Jest to najważniejsza część całego brand booka, w niej prezentuje się podstawową wersje znaku na jasnym oraz ciemnym tle. Zawiera też wersję horyzontalną i wertykalną znaku. Możemy umieścić znak na dowolnym elemencie systemu identyfikacji wizualnej w zgodzie z jego założeniami stosowania.

Alternatywne wersje znaku

Ten dział w zależności od danego projektu będzie bardziej lub mniej rozbudowany. Tutaj zamieszczamy wszystkie wersje znaku, które są dopuszczone do użytku. Są to te, które zawierają logo z hasłem firmowym, wersje achromatyczne, czyli w szarościach oraz jeżeli jest taka potrzeba to wersje monochromatyczne, czyli w jednym kolorze, spójnym z kolorystyką opisaną w dalszej części księgi znaku. Niektóre ze znaków mogą również występować w wersji skróconej, wykorzystując tylko sam sygnet, czyli element graficzny. Wszystkie te wersje powinny zostać zawarte w brand booku, aby osoby korzystające mogły bez problemu obrandować każdy z elementów budujących wizerunek marki.

Konstrukcja znaku

W każdym z brand booków ten dział jest inny. Jest to zależne od samego znaku i stopnia jego skomplikowania. Logo najczęściej przedstawione jest na siatce konstrukcyjnej oraz dokładnie określamy jego proporcje. To jest najbardziej przejrzysta i najmniej skomplikowana forma opisania konstrukcji znaku. W bardziej skomplikowanych przypadkach opisujemy szczegółowo jego budowę. Do takiego opisu trzeba podejść bardzo indywidualnie i podać jego parametry w jak najbardziej przejrzysty sposób. Umieszczenie tego działu w brand booku umożliwia zarejestrowanie logo w Urzędzie Patentowym.

Pole ochronne i pole podstawowe znaku

W tym dziale określamy pole ochronne znaku, czyli przestrzeń, na której nie mogą znaleźć się inne obiekty czy teksty. Dodatkowo określamy pole podstawowe znaku określa długość logo od krawędzi dokumentów. Opisane w tym dziale zasady stosowania logo to określenie przestrzeni wokół znaku, która nie może zostać naruszona. Jest to po to, aby na wszelkich materiałach, na którym będzie stosowane było czytelne.

Kolorystyka znaku 

Każde logo ma ściśle określoną kolorystykę, w której może występować. Barwy logo przedstawia się w skalach CMYK, RGB, Pantone, ORACAL oraz RAL. W zależności jakie są potrzeby, opis może się znaleźć w każdej z tych skali lub w wybranych. Ważne jest opisanie kolorów występujących w sygnecie czy koloru czcionki zastosowanej w znaku firmowym. Dzięki temu możesz mieć pewność, że kolor Twojego logo na drukowanych materiałach, np wizytówkach, ulotkach będzie odpowiadało wersji komputerowej.

Typografia

Tutaj zostanie przedstawiona czcionka, która dobrana jest do firmy i znaku. Ta strona powinna koniecznie znaleźć się w brand booku firmy. Pokazuje, jakie czcionki zostały wykorzystane w nazwie firmy lub w haśle reklamowym. Jest to bardzo istotna informacja dla osób, które będą tworzyć kolejne elementy identyfikacji wizualnej.

Skalowanie i minimalne rozmiary znaku

Ważnym elementem zawartym w brand booku jest minimalny rozmiar znaku, do którego można zmniejszyć logo, aby w dalszym ciągu było czytelne. Logo nie może być używane w rozmiarach mniejszych, niż jest to ustalone, ponieważ trafi na czytelności a to źle rzutuje na wizerunek firmy.

Stosowanie znaku na różnych tłach

W tym rozdziale pokazane jest w jaki sposób można stosować logo w zależności od tła, na jakim występuje. Standardowo logo umieszcza się na białym tle tak, aby było jak najbardziej czytelne. W przypadku stosowania innych kolorów pamiętaj o tym, aby sygnet oraz logotyp były widoczne.

Niedopuszczalne modyfikacje

Przedstawione są tutaj możliwe błędy oraz niewłaściwe zastosowania znaku m.in. dodawanie cieni, gradientu czy brak pola ochronnego. Unikając błędów, które zawarte są w tym rozdziale będziesz mieć pewność, że wizerunek formy nie zostanie w żaden sposób nadszarpnięty.

Kiedy najlepiej korzystać z brand booka?

Brand book jest świetnym dokumentem, który prezentuje wiedzę na temat marki. Najlepiej korzystać z niego podczas projektowania nowych materiałów firmowych, planowania kampanii marketingowych i promocyjnych, przy treściach dla mediów społecznościowych, w procesie zmiany agencji lub dotychczasowego podwykonawcy, aktualizacji wartości firmowych lub rebrandingu.

Brand book to bardzo obszerny dokument, który może występować w wersji drukowanej oraz elektronicznej. Forma jest dowolna, najważniejsze, aby zawarte w brand booku treści były spójne oraz łatwe do zastosowania w praktyce. Ma on na celu ułatwić pracę z logo. Bierz pod uwagę, że sam znak nie odpowie na wszystkie pytania czy występujące problemy. Może on pomóc poprzez zawarte w sobie starannie opracowane zasady.

Powrót do artykułów
5/5 - (156 votes)
Agencja Brandingowa
Agencja brandingowa BRANDLIVE realizuje projekty z zakresu brandingu, identyfikacji wizualnej oraz strategii marki. Skuteczna Agencja Brandingowa, która dowozi projekty. ➤ Sprawdź Ofertę

Kontakt

BRANDLIVE Sp. z o.o.,
ul. Żurawia 45, 00-680 Warszawa
biuro@brandlive.pl
+48 536 742 137
NIP: 7010823327,
REGON: 380258327,
KRS: 0000729619
Godziny otwarcia: pon. - pt. 09:00 - 17:00

BRANDLIVE | Agencja Brandingowa © 2022 All rights reserved.