Czym zajmuje się ambasador marki?

Firmy poszukują coraz to nowszych sposobów na wypromowanie swoich marek. Jedną z form promocji stanowi zatrudnienie ambasadora marki, który zwiększa świadomość odbiorców o istnieniu przedsiębiorstwa, a co za tym idzie, umożliwia pozyskanie nowych klientów. Co należy do zadań takiej osoby?

Kim jest ambasador marki?

Ambasador marki jest profesjonalistą działającym w mediach społecznościowych, który promuje markę i wypowiada się w jej imieniu. Do jego głównych zadań należy zwiększanie oraz budowanie świadomości marki w oczach jej potencjalnych klientów. W tym celu stosuje różne narzędzia komunikacji, takie jak reklama, public relations oraz nowe media. Nieustanna aktywność i obecność ambasadorów marki w mediach społecznościowych umożliwia wykreowanie wizerunku marki jako otwartej oraz szczerej. Spersonalizowane interakcje z odbiorcami wpływają na zbudowanie lojalności i podkreślenie tożsamości marki. Ambasador musi wykazywać się dużą wiedzą na temat firmy i jej oferty, ponieważ reprezentuje ją na zewnątrz. Wyrażane przez niego opinie wpływają na odczucia klientów oraz ich wybory.

5/5 - (26 votes)

Na czym polega praca ambasadora marki?

Ambasador marki angażuje się przede wszystkim w obecność w social mediach, za pośrednictwem których opowiada historie o marce i wchodzi w interakcje z odbiorcami. Dzięki niemu kreowany jest pozytywny, przejrzysty wizerunek marki. Organizuje wydarzenia online i offline, które przekładają się na zbudowanie reputacji danej firmy. Jego działania obejmują wiele kanałów. Są to media społecznościowe, blogi oraz osobiste strony internetowe. Osoba taka musi tworzyć wokół marki szum, by jej odbiorcy rozmawiali o marce i zaczęli ją polecać innym. Ponadto korzystają z marketingu szeptanego, gdy mówią o wartościach i zaletach produktu. Nierzadko pojawiają się jako rzecznicy podczas premier produktów oraz konferencji.

Co ambasador marki może zrobić dla firmy?

Ambasador marki nadaje jej ludzki charakter. Klientom łatwiej jest utożsamić się z firmą, która ma „twarz”. Ponadto działania ambasadora stanowią świetny dodatek do akcji prowadzonych przez markę w mediach społecznościowych. Najczęściej osoba taka posiada już swoją reputację w social mediach i ugruntowaną pozycję. Ma więc wielu zwolenników i łatwiej jest jej dotrzeć do szerokiego grona. Ambasadorzy marki mogą być wykorzystywani do „gaszenia pożarów” podczas kryzysów. Ponadto osoba pełniąca tę funkcję wzbudza zaufanie odbiorców, zwiększa konwersję, zwiększa efektywność firmy w różnych kanałach, wpływa na decyzje zakupowe klientów, informuje o najnowszych produktach, a także zwiększa ruch na stronie internetowej.

Rodzaje ambasadorów marki

By działania ambasadora marki były efektywne, osoba taka musi być dopasowana do wizerunku marki. Wyróżnić można cztery grupy ambasadorów, spośród których pierwsza to social broadcasters. Takie osoby są wpływowe w showbiznesie, znane jako celebryci bądź specjaliści. To piosenkarze, sportowcy, aktorzy, prowadzący programy telewizyjne. Atutem takich osób jest ich powszechna rozpoznawalność w społeczeństwie i duży szacunek, jakim są darzeni. Mają duży wpływ na opinie klientów i rozpoznawalność marki. Współpraca z ambasadorami tego typu jest jednak bardzo kosztowna, a w przypadku kryzysu wizerunkowego danej osoby cierpi również sama marka.

Kolejna kategoria ambasadorów to eksperci z danej dziedziny znani w swojej branży. Mogą to być styliści fryzur, makijażyści czy kucharze będący markami sami w sobie. Ich imiona, nazwiska oraz pseudonimy są powszechnie znane i darzone szacunkiem.

Grupę szczególnie znaną wśród odbiorców mediów społecznościowych stanowią influencerzy. Mogą w dużym stopniu wpływać na opinie i odczucia internautów. By uniknąć wpadki, warto wcześniej prześledzić wizerunek takich osób w Internecie oraz ich konta społecznościowe. By osoba taka mogła wypowiadać się w imieniu marki, nie powinny jej dotyczyć w przeszłości kryzysy wizerunkowe.

Ostatnią grupę stanowią potencjalni ambasadorzy marki, czyli adwokaci marki. To po prostu osoby utożsamiające się z marką mimowolnie. Często wypowiadają się o niej w Internecie zamieszczając opinie i komentarze. Warto nawiązać współpracę również z takimi osobami po prześledzeniu ich mediów społecznościowych.

Jak szukać ambasadora marki?

By znaleźć właściwego ambasadora marki, należy zdefiniować swoją grupę docelową, wartości i tożsamość marki, a także uwzględnić rodzaj oferowanych produktów. Oczekiwania muszą zostać mocno sprecyzowane. Warto wziąć pod uwagę osoby powiązane z branżą, w której działa marka lub te przejawiające cechy podobne do jej. Ambasadorzy z tej samej dziedziny mogą wzmocnić wiarygodność marki. Jeśli sprzedaje ona odzież i obuwie sportowe, może zaproponować współpracę znanemu sportowcowi. Jeśli marka stara się być kobieca i emanująca wdziękiem, powinna szukać ambasadorek przejawiających właśnie takie cechy. Analogicznie jeśli stawia na szaleństwo i bezkompromisowość, musi znaleźć osobę kierującą się tym samym w swoim postępowaniu.

Ambasadorzy marki a kryzysy

Warto mieć na uwadze, że ze współpracy z ambasadorem marki mogą płynąć nie tylko korzyści. To również spore wydatki oraz ryzyko. Jeden z przykładów to nieznajomość produktów, które reklamuje ambasador. Sytuacja taka miała miejsce np. w przypadku Roberta Lewandowskiego, który jako ambasador Huawei zamieścił na Twitterze wpis z telefonu marki Apple. Inny przykład sytuacji, w której zatrudnienie ambasadora wiąże się z ryzykiem, to posiadanie specyficznych poglądów przez daną osobę. Za przykład może posłużyć przypadek Marka Kondrata, który przez wiele lat był ambasadorem marki ING. Wziął on udział w politycznym wydarzeniu w Krakowie, co przysporzyło mu wielu krytyków. Podpięli oni automatycznie jego działania pod markę ING. Firma oświadczyła, że poglądy ambasadora są jego prywatną sprawą, a nie stanowiskiem całego przedsiębiorstwa. Ewentualne kryzysy odbijają się jednak głośnym echem i sprawiają, że marka może być od tej pory kojarzona przede wszystkim z nimi. Warto więc dobierać ambasadorów ostrożnie.

Powrót do artykułów
5/5 - (26 votes)
Agencja Brandingowa
Agencja brandingowa BRANDLIVE realizuje projekty z zakresu brandingu, identyfikacji wizualnej oraz strategii marki. Skuteczna Agencja Brandingowa, która dowozi projekty. ➤ Sprawdź Ofertę

Kontakt

BRANDLIVE Sp. z o.o.,
ul. Żurawia 45, 00-680 Warszawa
biuro@brandlive.pl
+48 536 742 137
NIP: 7010823327,
REGON: 380258327,
KRS: 0000729619
Godziny otwarcia: pon. - pt. 09:00 - 17:00

BRANDLIVE | Agencja Brandingowa © 2022 All rights reserved.