Najlepiej zacząć od definicji, gdyż takie terminy jak wizerunek i branding różnie są rozumiane. Wizerunek firmy to wielopłaszczyznowe wyobrażenie o przedsiębiorstwie, istniejące w świadomości odbiorców. Wyobrażenie wielopłaszczyznowe, gdyż dotyczące szerokiego oddziaływania zarówno racjonalnego – np. cena i cechy produktu, jak i emocjonalnego – np. skojarzenia i preferencje.
W przypadku działającej na rynku firmy wizerunek istnieje zawsze, nawet wtedy, kiedy przedsiębiorca nie podejmuje starań w tym kierunku. Można oczywiście liczyć na wizerunek kształtowany spontanicznie, jednak tylko budowa przemyślanego i spójnego wizerunku wzmocni miejsce firmy na rynku. Identyfikacja wizualna natomiast jest narzędziem, pozwalającym zbudować wizerunek w sposób korzystny dla przedsiębiorstwa. Branding to tworzenie świadomości i wartości marki firmy lub jej produktów, poprzez spójną i całościową komunikację.
Podczas kryzysu internet okazał się ratunkiem dla wielu przedsiębiorstw. Innym firmom umożliwił rozwinięcie skrzydeł. Pamiętajmy, że wizerunek tworzony w świecie wirtualnym, ma swoje specyficzne wymogi. Czy Twój dotychczasowy branding w sposób właściwy wspiera obecną, internetową sprzedaż? Czy jest wystarczająco silny i przekonywający? Czasem wystarczy przeprowadzić niewielką optymalizację wizerunku, czasem potrzebny jest głębszy rebranding. Poczynione zmiany będą inwestycją długofalową, gdyż trudno obecnie prowadzić biznes bez większego lub mniejszego udziału w świecie wirtualnym.
Niezwykle ważnym aspektem działalności firmy, jest przydatność brandingu w kontekście konkurencji. W wielu branżach już doszło, lub też dojdzie do zmian, które będą się przyczyniały bezpośrednio do powstania nowej struktury branży. A nie jest przecież obojętne, jakie miejsce w tej strukturze zajmie Twoje przedsiębiorstwo. Czas kryzysu to wyjątkowo sprzyjający okres na zdobycie pożądanego miejsca, wśród osłabionej obecnie konkurencji. Znaczny udział w tych roszadach, ma wizerunek tworzony przez branding. Inwestycja w branding znacznie szybciej przyniesie właściwy skutek, niż w czasach przedkryzysowych. Nawet stosunkowo wąskie działanie, jeśli jest odpowiednio przemyślane, przyniesie właściwy dla Twej firmy skutek.
Są branże, w których warto poczekać na rozwój sytuacji kryzysowej i gdzie warto podjąć intensywną walkę o miejsce na rynku po zakończeniu kryzysu. Trzeba wówczas mieć na uwadze, iż pełne otwarcie branżowego rynku będzie skutkowało także wzmocnionymi staraniami konkurencji. Zaplanuj i przygotuj z odpowiednim wyprzedzeniem odpowiednie działania, które będą miały na celu wzmocnienie pozycji Twojej firmy w momencie otwarcia rynku. Odświeżony, silny i skuteczny wizerunek będzie wówczas Twoim atutem. Warto więc wykorzystać obecny czas i podjąć właściwe starania. To Ty masz zaskoczyć konkurencję a nie ona Ciebie.
Powiązane artykuły
UX (User Experience) jest kluczowym elementem, który wpływa na zachowania użytkowników na stronie internetowej. Nawet niewielka zmiana w UX może mieć istotny wpływ na konwersję, a słabe UX może być powodem, dla którego użytkownicy będą szukać rozwiązań u konkurencji. Testy A/B stron internetowych Testy A/B są skutecznym sposobem na poznanie potrzeb użytkowników i wprowadzenie zmian […]
Storytelling, czyli opowiadanie historii, jest jednym z kluczowych elementów skutecznej strategii brandingowej. Historie pomagają nie tylko przekazywać informacje, ale także budować silne emocjonalne więzi z odbiorcami. W dzisiejszych czasach, gdy rynek jest niezwykle nasycony reklamami i przekazami marketingowymi, opowiadanie historii staje się jednym z najważniejszych sposobów na zwrócenie uwagi odbiorców i zbudowanie trwałej relacji z […]
GRP (gross rating point) to wskaźnik stosowany w marketingu do pomiaru skali oddziaływania reklamy. GRP mierzy, ile razy komunikat reklamowy pojawił się w różnych mediach i jaka część grupy docelowej go zobaczyła. Wskaźnik GRP mierzony jest w reklamie telewizyjnej, zewnętrznej, radiowej i internetowej. Po co obliczają indeks GRP? Firmy wchodzą w interakcje z potencjalnymi klientami […]