Znak graficzny musi być odwzorowaniem strategii wizerunkowej marki. Jeśli tak nie jest, trudno określić trafność znaku, gdyż nie istnieje punkt odniesienia (czyli strategia właśnie).
A. Sensowna strategia wizerunkowa nie powstanie bez udziału Zarządu.
B. Sensowna strategia wizerunkowa nie powstanie bez przemyślenia kluczowych dla marki (i przedsiębiorstwa) zagadnień.
C. Sensowna strategia wizerunkowa nie powstanie bez wcześniejszych prac obejmujących audyt wizerunkowy i analizę otoczenia rynkowego.
Wybór koncepcji graficznych znaku wynikający z subiektywnych odczuć Zarządu, pozbawiony jest zazwyczaj rzeczowej analizy. Bo i skąd Zarząd ma mieć wiedzę na temat obiektywnych, sprawdzonych metod oceny znaku?
A. Właściwe koncepcje graficzne niekoniecznie muszą podobać się wizualnie Zarządowi.
B. Właściwe koncepcje graficzne muszą być natomiast skuteczne rynkowo. Po to właśnie są tworzone – mają wspierać biznes.
C. Wybór Zarządu powinien opierać się na rzeczowych argumentach, a nie na własnych doznaniach estetycznych. Zebraniu rzeczowych argumentów służą odpowiednie do tego metody.
Wybór koncepcji graficznych spośród propozycji różnych agencji, wymaga rzetelnego (a więc jednorodnego) sposobu ich oceny w kontekście celu, jakiemu mają służyć.
A. Istnieją metody obiektywnej oceny koncepcji znaku i każda agencja brandingowa powinna mieć sprawdzone rynkowo takie metody. Należą jednak do know-how agencji i podlegają prawu autorskiemu. Wyklucza to więc zastosowanie którejś z metod do oceny koncepcji bez udziału agencji, która jest jej właścicielem.
B. Częściowa weryfikacja (nigdy niecałościowa) może być przeprowadzona przez agencję badawczą. Poza dodatkowym kosztem należy się liczyć z chybionymi wynikami takich badań. Jak wynika z praktyki w tym zakresie, 8 na 10 badań znaku marki prowadzonych przez agencje badawcze wykazuje wady różnego typu. Dlatego też praktykuje się współpracę agencji badawczej z brandingową (wyspecjalizowaną właśnie w znakach) – jeśli zachodzi faktyczna potrzeba takich badań.
Istnieje uzasadnione ryzyko, iż agencje brandingowe nie będą przedstawiały koncepcji optymalnych (czyli korzystnych) dla marki. Prezentowane będą takie koncepcje, co do których będzie większe prawdopodobieństwo, iż spodobają się Zarządowi. Są to dwa różne co do celów sposoby projektowania. Jak łatwo przewidzieć, taki kierunek może zadziałać na szkodę rebrandingu.
Zarząd ma oczywiście pełne prawo (jeśli tak postanowi), do wyboru znaku metodą „na misie” – podoba MI SIĘ, albo nie podoba MI SIĘ.
Jednak wówczas musi liczyć się z efektem „na Basię” – chyBA SIĘ rebranding uda. Tyle, że „chyba” to spore ryzyko na współczesnym rynku.
Tadeusz II Piotr Górski
Powiązane artykuły
Podchodząc do procesu brandingu marki kosmetycznej warto zwrócić uwagę na kluczowe aspekty z tego zakresu: Analizy otoczenia rynkowego markiStrategii wizerunkowej markiNazwy markiSystemu identyfikacji wizualnejKomunikacji marketingowej wraz ze strategią promocji Stworzenie marki kosmetycznej – konkurencja Po wykonaniu badań związanych z targetem rynkowej naszej marki kosmetycznej, warto przygotować brief w postaci założeń projektowych, które będą służyć do […]
Skutecznie przeprowadzona analiza pomoże Ci ocenić mocne i słabe strony konkurencji jak i zidentyfikować zagrożenia oraz szanse dla Twojej marki. Analiza konkurencji jest punktem wyjścia dla wszystkich strategicznych decyzji biznesowych. Poprzez śledzenie konkurentów możesz przewidywać ich kolejne ruchy, identyfikować zachodzące na rynku zmiany oraz czerpać inspiracje. Zatem jakie elementy trzeba brać pod uwagę oraz w […]
Do stworzenia spójnej identyfikacji wizualnej niezbędny jest brand book czyli księga znaków. Dzięki niej marka zawiera wszelkie wytyczne, by prawidłowo mogła używać logo do znakowania różnych produktów oraz firmowych gadżetów. Brand book gwarantuje spójność wizerunku Twojej firmy, dlatego jest niezbędny. Logo firmy musi nie tylko rewelacyjnie wyglądać, ale też być funkcjonalne – dzięki temu w […]