Wizerunek marki, czyli wielopłaszczyznowe wyobrażenie o firmie istniejące w świadomości odbiorców, można i należy kształtować. Służy temu branding zarówno wtedy, kiedy wizerunek już istnieje jak i wtedy, kiedy należy go zmienić lub dopiero wprowadzić. Realizacja brandingu mającego na celu budowę świadomości, skuteczności i wartości marki, jest procesem żmudnym. Wizerunkowe działania wielokrotnie związane są ze znacznymi nakładami finansowymi i potrzebnym czasem na realizację. Jest to widoczne także podczas budowania wizerunku od podstaw.
W przypadku przedsiębiorstw, które rozpoczynają swoją działalność sprawa jest prosta. Skoro firma do tej pory nie istniała, to nie miała okazji do uformowania wizerunku w świadomości odbiorców. W tej sytuacji tylko od zarządzających przedsiębiorstwem zależy, czy wizerunek kształtowany będzie w sposób przemyślany i spójny, czy też w sposób przypadkowy i spontaniczny. Jeśli firma już działa na rynku, sytuacja nie jest już tak prosta i zależy od indywidualnego kontekstu rynkowego oraz kwestii wewnętrznych. Starannie należy rozważyć zarówno wszelkie zalety, jak i wady prognozowanej zmiany. Każdorazowym nadrzędnym celem jakiejkolwiek zmiany, jest przecież korzyść przedsiębiorstwa.
Budowanie wizerunku marki od podstaw w istniejącym przedsiębiorstwie, zazwyczaj ma miejsce w przypadku różnorakich katastrof trapiących firmę. Zwłaszcza, kiedy niepowodzenia skutkują fatalnym odbiorem na rynku. Często bowiem koszt związany z próbą odbudowy wizerunku, będzie zbyt wysoki i obarczony ryzykiem niepowodzenia. Budowa od podstaw zupełnie nowego wizerunku, może okazać się wówczas jedynym sensownym rozwiązaniem, dlatego warto skorzystać z usług agencji kreatywnej.
O budowie wizerunku marki od podstaw często decydują zmiany właścicielskie, przejęcia i fuzje. Nie zawsze o przyjętym kierunku decyduje strategia rynkowa podmiotu silniejszego. Jednak zazwyczaj dochodzi do daleko idących zmian lub zachodzi potrzeba wprowadzenia od podstaw brandingu silniejszego partnera.
Całkowita zmiana rodzaju działalności jest także częstym powodem budowania wizerunku od podstaw. Szczególnie jest to zasadne w przypadku nowych, skrajnie różnych od poprzednich pomysłów na biznes. Dotyczy to także produktów lub usług nie przystających zupełnie do wcześniej prezentowanych na rynku. Wielokrotnie bowiem korzystniej jest zainwestować w nowy wizerunek, niż borykać się z kosztowną i nie zawsze skuteczną komunikacją zmiany rodzaju działalności.
Decyzje o zmianie wizerunku nigdy nie powinny zapadać spontanicznie. Niekorzystne dla przedsiębiorstwa skutki takich decyzji mogą być kosztowne i długotrwałe. Istnieje wiele sprawdzonych brandingowych metod, optymalizujących przyjęcie kierunku zmiany właściwej dla wizerunku firmy.
Powiązane artykuły
Podchodząc do procesu brandingu marki kosmetycznej warto zwrócić uwagę na kluczowe aspekty z tego zakresu: Analizy otoczenia rynkowego markiStrategii wizerunkowej markiNazwy markiSystemu identyfikacji wizualnejKomunikacji marketingowej wraz ze strategią promocji Stworzenie marki kosmetycznej – konkurencja Po wykonaniu badań związanych z targetem rynkowej naszej marki kosmetycznej, warto przygotować brief w postaci założeń projektowych, które będą służyć do […]
Skutecznie przeprowadzona analiza pomoże Ci ocenić mocne i słabe strony konkurencji jak i zidentyfikować zagrożenia oraz szanse dla Twojej marki. Analiza konkurencji jest punktem wyjścia dla wszystkich strategicznych decyzji biznesowych. Poprzez śledzenie konkurentów możesz przewidywać ich kolejne ruchy, identyfikować zachodzące na rynku zmiany oraz czerpać inspiracje. Zatem jakie elementy trzeba brać pod uwagę oraz w […]
Do stworzenia spójnej identyfikacji wizualnej niezbędny jest brand book czyli księga znaków. Dzięki niej marka zawiera wszelkie wytyczne, by prawidłowo mogła używać logo do znakowania różnych produktów oraz firmowych gadżetów. Brand book gwarantuje spójność wizerunku Twojej firmy, dlatego jest niezbędny. Logo firmy musi nie tylko rewelacyjnie wyglądać, ale też być funkcjonalne – dzięki temu w […]