Rebranding, czyli magiczna różdżka sprzedaży

Często pada pytanie dotyczące wymiernego efektu rebrandingu. Pytanie zasadne, gdyż przeprowadzone prace nie powinny przecież służyć tylko wizualnej satysfakcji. Rebranding stanie się narzędziem zwiększającym sprzedaż, jeśli pamiętać będziemy o 3 zasadach.

Dane finansowe dotyczące efektów prac rebrandingowych zwykle objęte są (i słusznie) umową o poufności i nie są upubliczniane. Jednak bazując na swych licznych realizacjach w tym zakresie, można wysnuć ogólny wniosek, iż właściwie zastosowany rebranding zwiększa sprzedaż od 10% do 40%. Podane widełki wynikają z różnorodnych zmiennych – stanu obecnego brandingu, branży, pozycji rynkowej, wielkości przedsiębiorstwa, budżetu i determinacji właścicieli marki. Aby uzyskać wymierne korzyści sprzedażowe z przeprowadzonego rebrandingu, należy mieć na uwadze 3 zasady.

Zasada 1

Rebranding powinien odnosić się do faktycznych zmian dokonujących się w przedsiębiorstwie lub jego produktach/usługach. Rebranding to nie zmiana znaku, to znak zmiany. Do różnorodnych, sprzyjających okoliczności należy zaliczyć m.in.:

– fuzje lub przejęcia;

– zmiany strategii rynkowej;

– nowe pomysły na sprzedaż;

– nowe pomysły na produkt/usługę;

– nowe możliwości technologiczne;

– istotne jubileusze;

– zmiany organizacyjne.

Zasada 2

Rebranding osiąga rezultaty sprzedażowe, kiedy odnosi się do szerokiego kontekstu działań zewnętrznych i wewnętrznych. Rebranding to część większego programu. Aby rebranding stał się motorem wzrostu sprzedaży, należy zadbać m.in. o:

– właściwą cenę;

– odpowiednią dystrybucję produktów;

– podniesienie jakości sprzedaży;

– komunikację zewnętrzną rebrandigu;

– komunikację wewnętrzną rebrandingu.

Zasada 3

Rebranding powinien usunąć występujące wady marki i wzmocnić jej pozycję w otoczeniu konkurencyjnym. Rebranding to zwiększenie sprawności znaku marki. Rebranding warto przeprowadzić kiedy np.:

– znak marki jest przestarzały;

– znak marki nie zapewnia dzielności komunikacyjnej – czytelności, zauważalności, zapamiętywalności;

– znak marki wykazuje wady asocjacyjne;

– znak marki posiada nieodpowiednią zawartość symboliczną;

– znak marki wykazuje wady prawne.

Jak wynika z doświadczenia, kompilacja powyższych 3 zasad przekłada się na rynkowy sukces rebrandingu. Przeprowadzone zaś prace, stają się dobrą inwestycją, a nie kosztem obciążającym budżet przedsiębiorstwa.

5/5 - (14 votes)
Powrót do artykułów
5/5 - (14 votes)
Agencja Brandingowa
Agencja brandingowa BRANDLIVE realizuje projekty z zakresu brandingu, identyfikacji wizualnej oraz strategii marki. Skuteczna Agencja Brandingowa, która dowozi projekty. ➤ Sprawdź Ofertę

Kontakt

BRANDLIVE Sp. z o.o.,
ul. Żurawia 45, 00-680 Warszawa
biuro@brandlive.pl
+48 536 742 137
NIP: 7010823327,
REGON: 380258327,
KRS: 0000729619
Godziny otwarcia: pon. - pt. 09:00 - 17:00

BRANDLIVE | Agencja Brandingowa © 2022 All rights reserved.