Kiedy jesteśmy odpowiedzialni za funkcjonowanie jakiejś konkretnej marki, z pewnością niejeden z nas często zastanawia się nad wprowadzaniem w jej zakresie różnego rodzaju zmian, które mogłyby przyczynić się do jeszcze lepszego jej funkcjonowania na obecnym rynku. Jeśli ktoś nie wie, co to jest rebranding, to tutaj właśnie znajdzie odpowiedź.
Rebranding to nic innego, jak pewne zmodyfikowanie wszystkich lub niektórych części wchodzących w skład danej marki. Modyfikacji w ramach rebrandingu mogą ulec różnorodne elementy, między innymi usługi, produkty czy logo. Jeśli przyjrzymy się elementowi wymienionemu jako ostatni, czyli logo, szybko zorientujemy się, że jest to taka część składowa każdej marki, która w zasadzie wszelkim zmianom ulega zdecydowanie najrzadziej. Dlaczego jednak zmiana logo marki może być dobrym, efektywnym pomysłem? Dlaczego odświeżenie tego elementu może przynieść firmie niemałe korzyści?
W pierwszej kolejności koniecznie należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że rebranding marki zawsze oznacza coś nowego, jakiś rodzaj świeżości w danej firmie. Patrząc na to w ten sposób, łatwo pokusić się o stwierdzenie, że przecież nowe większości osobom zwykle kojarzy się z czymś lepszym, udoskonalonym, jeszcze bardziej dostosowanym do potrzeb docelowej grupy ludzi. W związku z tym nawet delikatna, subtelna zmiana logo marki może okazać się strzałem w dziesiątkę! Niejeden nowy, potencjalny klient czy także ten, który dotychczas korzystał już z produktów czy usług konkretnej firmy, z pewnością doceni zaistniałe zmiany i pchnięty ciekawością, skorzysta z tego, co oferuje marka ze zmienionym znakiem marki.
W drugiej kolejności powinniśmy pamiętać o tym, że jeżeli coś się zmienia, to w większości przypadków tego typu sytuacja oznacza rozwój i stawianie kroków naprzód. Marki, które od lat nie zmieniają swoich usług, produktów czy właśnie nie przeprowadzają rebrandingu – w tym zmiany logo, mogą być przynajmniej przez niektórych klientów lub kontrahentów postrzegane jako te, które stoją w miejscu i nie ewoluują. Należy zaznaczyć, że rozwijanie firmy, a co się z tym bezwzględnie wiąże, czyli wszelkiego rodzaju zmiany, są na dzisiejszym, bardzo dynamicznym rynku absolutnie mile widziane, a można nawet powiedzieć, że wręcz pożądane. Zatem ten odważny krok, jakim jest odświeżenie logo marki może stać się dla odbiorców jasną informacją, że marka ta nieustannie czyni postęp, przez co może oferować coraz to lepsze produkty czy usługi.
Idąc dalej, nie wolno zapomnieć o jeszcze jednej, szalenie ważnej kwestii, a mianowicie o tym, że każda marka, niezależnie jakiej dziedziny rynku dotyczy, powinna co jakiś czas przypominać o sobie dotychczasowym klientom, tak aby podtrzymywać kontakt i relację. Warto podkreślić, że rebranding marki poprzez na przykład dokonanie drobnych lub większych zmian w logo, może ponownie zwrócić uwagę ludzi. Oznacza to nic innego jak fakt, że dotychczasowi klienci prawdopodobnie znów na chwilę pochylą się nad ofertą danej marki. Ponownie przyjrzą się jej i przypomną sobie o tym, co dzięki niej zyskali i co nadal mogą zyskać. Jest to zatem fantastyczny pomysł na odświeżenie pamięci o firmie i jej usługach czy produktach.
Biorąc pod uwagę trzy wspomniane wyżej pozytywne aspekty dotyczące rebrandingu marki, głównie w zakresie zmiany logo, z pewnością można podchodzić do tego tematu na spokojnie, bez obaw, czy ma to sens. Zmiana logo firmy co jakiś czas to bez dwóch zdań dobre rozwiązanie!
Powiązane artykuły
W artykule bardzo obszernie opiszemy co to jest corporate identity, jakie jest jego zastosowanie oraz jak wykorzystać go celem osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Zaczynajmy więc! Pojęcia brandingowe CI – Corporate Identify – Całościowa identyfikacja. Tożsamość marki w formie charakterystycznego symbolu kształtuje formę przynależności do grupy, czy struktury. Odpowiedni kształt okularów, czy napisy na koszulkach tworzą wspólnotę […]
W niniejszym artykule wskażemy, że system identyfikacji wizualnej nie jest odkryciem współczesnego biznesu, czego dowodzą jaskrawe przykłady systemowego podejścia do tworzenia jednolitego wizerunku sprzed wielu wieków. Szeroka tematyka pojęcia na przestrzeni dziejów ludzkości oraz jego ewolucja wymagałaby odrębnego, bardzo obszernego opracowania, wobec tego skoncentrowano się na trzech najbardziej znamiennych przykładach systemowego podejścia do wizerunku. Historyczne […]
Do rozpoczęcia przygotowywania strategii marki warto wcześniej opracować audyt marki, o którym możesz przeczytać w innym naszym artykule. Wnioski z audytu są niezbędne do opracowania strategii naszej marki. Ma ona bowiem formę dokumentu zawierającego najważniejsze decyzje dotyczące wszelkich obszarów zmian obecnego wizerunku. Strategia marki określa również rozmiar tychże zmian, które umownie nazwać można rewolucją, adaptacją […]